גלישה ממצוקים, סנפלינג וקניונינג

גלישה ממצוקים מתבססת על אוסף טכניקות בעבודת בחבלים לירידה ממכשולי גובה.

גלישה ממצוקים משמשת בין השאר למעבר מצוקים גבוהים בטיולים (קניונינג), לירידה לתוך מערות עמוקות (Caving), וכפעילות משנה בטיפוס צוקים והרים במצבים שיש צורך לרדת צוקים תלולים.

הטכניקות שמשמשות גולשי צוקים משמשות גם לעבודות על בניינים גבוהים או בפירים עמוקים.

הגלישה, מעבר להיותה אמצעי מעבר, נותנת לגולש חוויה של גובה והתמודדות עם אתגר.

קניונינג:
קניונינג (באנגלית Canyoning או Canyoneering) פירושו טיול בנחל הדורש שימוש בטכניקות של גלישת מצוקים כדי לעבור אותו. טכניקות אלו נותנות למטייל אפשרות להגיע למקומות שאחרת יהיו בלתי נגישים.
בארץ, רוב טיולי הקניונינג הם בנחלים יבשים במדבר יהודה, כאשר בחלק מהגלישות ישנו גב מים בתחתית המפל. טיולי קניונינג במקומות אחרים בעולם (וגם בנחל זויתן ברמת הגולן) כוללים לפעמים גלישות במפלים זורמים. קיים מגוון רחב של נחלים כאלו בירדן וטורקיה.

סנפלינג במדבר יהודה
קניונינג במדבר יהודה


המושג סנפלינג:
סנפלינג אינה מילה בלועזית. וזהו למעשה שיבוש עברי לאחד השמות של טבעת (קרבינה) שמשמשת בטיפוס וגלישת מצוקים. המקור מגיע מ snap-link, שבשיבוש קל הפך ל"סנפלינג".

היסטוריה:
מטפסי ההרים הראשונים השתמשו בחבלים שזורים מסיבים טבעיים. לחבלים אלה חיכוך רב ודי היה להעביר אותם מאחורי הגוף כדי לרדת בקצב הרצוי לאורך החבל.
כיום משתמשים בחבלי ליבה/מעטפת שעשויים מסיבים סינתטיים. חבלים אלו דקים יותר ובעלי חיכוך נמוך יותר מהחבלים הישנים ולכן לחבלים אלה פותחו אביזרים ומכשירים הקרויים אמצעי חיכוך שתפקידם להגדיל את החיכוך עם החבל ולהעביר את העומס לרתמה, ובכך לאפשר רמת בטיחות גבוהה ושליטה במהירות הגלישה.
מכשירי החיכוך הראשונים היו מאולתרים והיו עשויים לרוב מצינור ברזל או חפץ דומה. כיום ישנם מכשירי חיכוך מסוגים רבים שפועלים על העיקרון שבעזרת ליפוף או שבירת זווית של החבל על עצם מתכתי נוצר חיכוך שמקטין את מהירות הגלישה ומאפשר שליטה של הגולש.
גולשים רבים גם משתמשים בשיטות שונות של גיבוי למכשיר החיכוך. פעולה זאת נקראת "אבטחה בגלישה". ישנן טכניקות רבות לאבטחה בגלישה שמתבצעות בעזרת חבלים דקים מיוחדים ובעזרת אביזרים שמיועדים לכך.

סנפלינג בהרים - משלחת לקווקז 2007
גלישה ממצוקים כחלק מטיפוס אלפיני - משלחת מדריכי הרים לקווקז 2007


גלישה תיירותית:
כאשר מדריך לוקח קבוצה של גולשים לא מנוסים לטיול קניונינג הוא יכול להשתמש במערכת נפרדת של חבלים כדי ליצור אבטחה לגולשים.
בשיטה זו יכול גם מי שלא עבר הכשרה בגלישה להכיר את התחום וליהנות מהחוויה.

פעילויות:
אנו במסגרת קבוצת מדריכי הרים מוציאים לפועל מגוון פעילויות של קניונינג וגלישה ממצוקים, בין השאר אנו עושים:

קורסים:
קורסים שמלמדים לגלוש ממצוקים ומיומנויות של קניונינג מן הבסיס ועד חילוץ ומצבים מסובכים.

1) קורס גלישה ממצוקים (סנפלינג) וקניונינג בסיסי:
קורס בסיס של 3 ימים שמלמד גלישה כולל אבטחה עצמית, עגינות ותחנות, גולש אחרון ופתרון בעיות בסיסיות. היומיים האחרונים של קורס זה מתקיימים כטיולי קניונינג בנחלים בארץ וכך החניכים מתנסים גם בטיולים עצמם וצוברים בטחון להמשך. בסוף הקורס החניכים יהיו מסוגלים לעשות טיולי קניונינג בעצמם ללא עזרת מדריך.

2) קורס גלישה ממצוקים (סנפלינג) וקניונינג מתקדם:
קורס גלישה ממצוקים (סנפלינג) וקניונינג מתקדם: קורס מתקדם שמיועד למי שכבר סיים את הקורס הבסיסי וצבר ניסיון בגלישה. בקורס לומדים איך להתמודד עם מצבים מסובכים כולל חוסר בעגינות קבועות, עגינות ותחנות מורכבות וחילוץ פצוע.
קורס זה מומלץ למי שמתכנן לצאת לטיולי קניונינג בירדן וסיני ולמי שמתכנן טיולי קניונינג ארוכים ו/או מסובכים.

3) קורס חילוץ לגולשי מצוקים:
קורס חילוץ לגולשי מצוקים: קורס מתקדם שמיועד למי שכבר סיים קורס אחד לפחות בתחום. בקורס לומדים טכניקות של עבודת חבלים ברמה גבוהה ומגוון טכניקות ופתרונות למצבים שדורשים חילוץ.
קורס זה מכין את החניכים למגוון מצבים שעלולים להתרחש ומומלץ ביותר לכל מי שעוסק בתחום בתדירות גבוהה.

טיולים:
אנו מוציאים לפועל על בסיס קבוע מגוון טיולי קניונינג ברחבי הארץ ובחו"ל.
ללוח הפעילויות הקרובות.
ניתן גם להזמין אצלנו טיול קניונינג או טיול משולב עם גלישת מצוקים באופן פרטי. אנו מתאימים את הטיול לדרישות הלקוח ורמת הקושי נעה בין טיולים למשפחות עם ילדים קטנים ועד טיולי קניונינג אתגריים במיוחד של כמה ימים.
לרשימת המסלולים.

פעילויות נוספות של גלישה ממצוקים (סנפלינג):
ניתן לשלב פעילויות גלישת צוקים כחלק מטיול בטבע או אירוע לילדים או למבוגרים.
פעילויות גלישת צוקים משמשות גם כחלק מתהליך לימודי לילדים בסיכון או ילדים עם מוגבלויות. ניתן גם לשלב פעילויות כאלה עם טיפוס צוקים.

לפרטים והזמנות

עבודה בגובה קישורים סנפלינג טיפוס הרים קורס חילוץ טיפוס צוקים מפת האתר גלריית תמונות לוח פעילויות קרובות צור קשר מי אנחנו לדף הבית
פעילויות לבוגרי קורסים טיפוס תרנים Canyoning in Israel and Jordan Contact Us About Us אנימציה ועיצוב אתרים בניית אתרים
גלישת מעטפת הדרכת עבודה בגובה

© כל הזכויות שמורות ל"אורי אסידו".