קורס הובלה ספורטיבי ומסלולי ויא פרטה בארקו – איטליה

הפעם אנו משלבים קורס הובלה ספורטיבית והכרות עם תחום ה"ויא פרטה", לשם כך בחרנו את אחד האתרים המשמעותיים בשני התחומים אזור "ארקו" בצפון איטליה.

בשבוע זה נספיק לטפס המון במגוון אתרים של טיפוס ספורטיבי כולל מולטי-פיטשים של עד 300 מ' וגם נעשה מסלולי ויא פרטה בדירוגים מגוונים באזור "ואל סרקה" ו"לגו די גרדה".

אנו נהנה מכל העולמות, נחווה טיפוס מצוקים איכותי באתרים מסביב לעמק סרקה כולל מסלולים ארוכים ומסלולי ויא פרטה עם טבע פראי ונופים מדהימים.

בנוסף נרוויח את הקרבה לאתרי הנופש של אגם גרדה כולל אוכל איטלקי טוב, גלידה מצויינת, שחיה באגם וכל הנוחות שבכך.

טיפוס ספורטיבי
נדב מטפס מסלול ספורטיבי באתר מעל אגם גרדה.

קצת על ארקו ( ARCO )

ארקו היא עיירה קטנה הנמצאת לא רחוק מהגדה הצפונית של "אגם גרדה ( lago di Garda )" בצפון איטליה.

העיירה מפורסמת בזכות מגוון הרב של מצוקי אבן הגיר האיכותיים הנמצאים מסביב לה.
באזור ארקו יש מגוון עצום של אלפי מסלולי טיפוס ספורטיבים בכל הרמות.

ארקו מפורסמת גם בזכות קיר הטיפוס שלה בו נערכים מדי שנה אליפויות בינלאומיות.
העיירה היא עיירת נופש עם מגוון עצום של חנויות טיפוס, אוכל איטלקי, פיצות, גלידות מצוינות ושאר בונוסים לסוף יום של טיפוס.

קורס טיפוס ספורטיבי

השבוע שלנו בארקו יהיה במתכונת קורס טיפוס ספורטיבי והמטרה היא לקדם את המשתתפים בטיפוס צוקים גם ברמת עבודת חבל אבל בעיקר ברמת טיפוס, אנו נתאים את מסלולי ואתרי הטיפוס לפי רמתכם ונלמד תכנים בטכניקה, אסטרטגיה וגם דגשים כל הקשור לאבטחה בהובלה ספורטיבית.

ואל סרקה ( Valle del Sarca )

עמק סרקה הינו עמק ענק בצפון במורדות התחתונים של הדולומיטים בצפון איטליה, בעמק שוכן אגם גרדה וכל העיירות המקיפות אותו.

צפונית לאגם ישנם קילומטרים של מצוקי ענק בגובה של עד 1400 מטרים , מצוקים אלה מפורסמים במגוון מסלולי הטיפוס הספורטיבי, טיפוס מסורתי וגם מסלולי הויא –פרטה הנמצאים בהם.

מסלולי ויא פרטה ( Via Ferrata )

במלחמת העולם הראשונה פעלו יחידות אלפיניות מיוחדות של בעלות הברית ביחד עם כוחות איטלקים באזור הדולומיטים באיטליה, הרעיון היה לבנות דרכים בהרים שיאפשרו העברה של כוחות צבא וציוד ולהפתיע את הכוחות הגרמנים במגוון אזורי לחימה באזור.

חיילים מטפסי הרים התקינו קילומטרים של כבלי פלדה, סולמות, גשרים ויתדות אשר אפשרו לאחר מכן לחיילים רגילים לעבור באזורים התלולים בבטיחות יחסית.


ויא-פרטה רינו פיסטה בואל סרקה

לאחר המלחמה הפכו מסלולים אלה למסלולי טיול בהרים וכשהתחום התפתח נפתחו מגוון רב של מסלולים גם באזורים אחרים באלפים וכיום גם בעולם. הרעיון הוא שלאורך המסלול עוברים כבלי פלדה המיועדים לאבטחה מפני נפילה, אל כבלי הפלדה מתחברים עם רתמה וערכה יעודית עם סופג אנרגיה המיועד לויא-פרטה, בחלק מהמסלולים מותקנים יתדות וסולמות ואפילו גשרים ובחלקם ישנם רק כבלים והטיפוס הוא לגמרי על הסלע.

רמות הקושי משתנות ממסלולים המתאימים לכל המשפחה ועד לכאלה המתאימים למטפסי צוקים בלבד. בחלק מהמסלולים אנו משתמשים בחבלים לאבטחה בנוסף לערכה היעודית.

פירוש השם "ויא פרטה" באיטלקית הוא "דרך הברזל".

מי יכול להשתתף:
שבוע זה מיועד למי שכבר יש לו רקע כלשהו בטיפוס.
מטפסי קירות המעוניינים ללמוד להוביל בטבע.
בוגרי קורסים של מדריכי הרים.

מועדים:
אנו מוצאים פעילות זו כמה פעמים בשנה בין החודשים מאי-ספטמבר.
המועדים יתואמו עם הנרשמים.

יחס הדרכה:
מדריך לכל 3 חניכים.

התוכנית:

הימים בקיץ באזור זה הם ארוכים מאוד ומחשיך מאוד מאוחר כך שמעבר לתוכנית הרשומה תמיד יש עוד זמן לשחיה באגם וטיפוס מצוקים באתרים השונים באזור.

יום 1

  • הגעה לארקו - בהתאם לשעת הנחיתה נוכל לעצור בדרך באתרי טיפוס לגדת האגם.

יום 2

  • טיפוס בויא פרטה של "קולודרי" – מסלול קל הלוקח שעה ומוביל לפסגת הר "קולודרי" הנמצא מעל ארקו, המסלול יוביל אותנו גם ל"מארו דלסינו"
  • טיפוס צוקים ספורטיבי באתר "מארו דלסינו", מגוון מסלולי טיפוס ברמות קלות בעיקר, מיקום הבולטים ואופי המסלולים מתאימים למתחילים וללימוד הובלה.

יום 3

  • טיפוס מסלולים ארוכים ב"פרטה זברטה (Parete Zebrata)" – זהו אחד האתרים הקלאסיים באזור, באתר מגוון מסלולי מולטי-פיטש ארוכים, חלקם באורך של 500 מטרים . נוכל להספיק יותר ממסלול אחד ביום זה.

יום 4

  • מסלול "ויא פרטה דלאמיסציה (Via dell'Amicizia)" – מסלול זה מטפס 1200 מטר מעל העיר "ריווה דל גרדה" בסדרה של סולמות ארוכים על מצוקים של מאות מטרים. מהמסלול ישנם נופים מרהיבים של אגם גרדה והעמק כולו.

יום 5

  • טיפוס צוקים ספורטיבי באזור "נאגו" – הכפר נאגו נמצא מרחק של 10 ד' נסיעה מארקו ומסביבו מגוון גדול של אתרי טיפוס ספורטיבים מצויינים.
  • אם ישאר לנו כוח נוכל לעשות טיול יפיפה במסלול "ויא פרטה טירת דרנה" – זהו מסלול שעובר בתוך מעוק עמוק, לאורך מצוקי הקניון הותקנו יתדות וכבלים והעוברים מעל המים כולל גשרים החוצים את הקניון מעל מפלים, סוף המסלול הינו בטירה הנמצאת בתחילת הנחל.

יום 6

  • מסלול ויא פרטה קשה במיוחד "רינו פיסטה (RinoPisetta)" – למרות היותו מסלול ויא פרטה רינו פיסטה ידרוש מאיתנו מיומנויות טיפוס צוקים והרבה טיפוס, המסלול מטפס 700 מטרים על מצוקים תלולים מעל הכפר "סרצ'ה" ואגם "טובלינו" עם נופים מרשימים של "עמק סרקה", מעבר לכבלי האבטחה אין יתדות או סולמות ולכן המסלול נחשב קשה במיוחד.
  • אם ישאר זמן נוכל לטפס באתרי טיפוס ספורטיבים בדרך חזרה מהפיסגה.

אגם גרדה
טיפוס מסלולי "סלב" ספורטיבים ליד אגם גרדה.

ארקו
ויא-פרטה "דרנה"


ויא-פרטה דלאמיסיציה.

טיפוס צוקים ארכו.


          לפרטים והזמנות             לוח פעילויות קרובות

עבודה בגובה קישורים סנפלינג טיפוס הרים קורס חילוץ טיפוס צוקים מפת האתר גלריית תמונות לוח פעילויות קרובות צור קשר מי אנחנו לדף הבית
פעילויות לבוגרי קורסים טיפוס תרנים Canyoning in Israel and Jordan Contact Us About Us אנימציה ועיצוב אתרים בניית אתרים
גלישת מעטפת הדרכת עבודה בגובה

© כל הזכויות שמורות ל"אורי אסידו".