מדבר יהודה - נחל חצצון

נחל חצצון הוא אחד הנחלים הפחות מטויילים בצפון מדבר יהודה והוא נחשב לאחד מהיפים ביותר והאתגריים ביותר. המעבר בנחל דורש גלישות במפלים שהגבוה מהם הוא 120 מ'. זהו טיול מרהיב בנופיו של מדבר יהודה הצפוני שברקע נראה את חלקו הצפוני של ים המלח.

פרטים על המסלול:
ניפגש בבוקר מוקדם בכניסה לקיבוץ מצפה שלם (על כביש 90 ליד ים המלח טיפה דרומית למצוקי דרגות). נתחיל את ההליכה עדיין בשעות החשיכה, נעלה את מעלה חצצון ובדרכנו נראה זריחה מרשימה מעל הרי מואב וים המלח (רק בשביל זה שווה הכל).
לאחר מכן נלך על רמת המדבר עד לכניסה לנחל, ניכנס למעוק המרשים של נחל חצצון שם נבלה את רוב היום ולבסוף נגיע בחזרה למצפה שלם.

סנפלינג בנחל חצצוןהמפל של ה120 מטר בנחל חצצון

 

רמת קושי:
הטיול הינו למטיבי לכת. הטיול בנחל דורש גלישת מצוקים (סנפלינג).
אין צורך בניסיון קודם בגלישת מצוקים.

מה אנחנו מספקים:
מדריכים, את כל ציוד הגלישה והטיפוס, ביטוח וכמובן מצב רוח טוב.

תחבורה:
היא עצמאית של המשתתפים. למי שיש בעיה להגיע שיודיע ואנו נשמח לתאם תחבורה עם המשתתפים האחרים או המדריכים.

מה להביא:
6 ליטר מים לאדם , פנס ראש לבוקר (למי שיש, מומלץ), אוכל למהלך היום, קרם נגד שמש, כובע, פליז או מעיל חם לבוקר.

פרטים על הנחל:
שם הנחל ניתן לו כתרגום שמו הערבי - ואדי חסאסה - נחל החצץ.
הנחל מתחיל מחורבת סחבא, סמוך לישוב מעלה עמוס, ונשפך לים המלח סמוך לקיבוץ מצפה שלם, מדרום לנחל דרגה. שטח אגן ההיקוות שלו כ-85 קמ"ר, ואורכו כ-22 ק"מ. אורך הקניון שלו כ-4 ק"מ, ועומקו בחלקו התחתון למעלה מ-400 מטר.
בחלקו העליון, יורד הנחל בסלע קירטוני רך, ויוצר עמק רדוד ורחב, במקומות מסוימים רוחבו עולה על 250 מטרים. עם כניסתו של הנחל לתחום במת השוליים המזרחיים של מדבר יהודה, הוא מתחתר בסלע הגיר הקשה, ויוצר את אחד הקניונים היפים במדבר יהודה.
בנחל חצצון מפלים גדולים שדורשים שימוש בטכניקות של גלישת מצוקים. הגבוה שבהם, כ-120 מטרים, בתחתיתו גב גדול, וסביבו פרסת מצוקים.
גובה המפל הבא כ-40 מטרים. המפל השלישי, שגובהו כ-25 מטרים, הוא אחד המפלים המעניינים במדבר יהודה מבחינה גיאולוגית. קיר המפל בנוי משכבות של גיר ושל חרסית לסירוגין. המים סחפו את שכבות החרסית, ועל ידי כך נוצרו בקיר המפל מעין מדפי גיר דקים ועמוקים.
גובה המפל התחתון כ-30 מטרים. בין מפלים אלו ישנם עוד עשרות מפלים שגובהם נע בין 4 ל-15 מטרים.
רוב המטיילים בנחל עוקפים את המפל הארוך של ה120 מ' דרך נקיק צידי ושם גולשים מפל קצר יותר כ25מ' לערך.
עם יציאת הנחל מתחום מצוק ההעתקים, פונה הנחל פניה חדה לדרום, לפני השפכו לים המלח. כאן זורם הנחל בין מצוק ההעתקים לבין מדרגת חוואר גבוהה, עליה נמצא קיבוץ מצפה שלם.
בנחל מספר מאגרי מים עתיקים, כיום חרבים. בעיקר ידועה מאגורת מנקושיה (מאגר מים תת קרקעי שפתחו מן הצד) - בפתח הקניון על גדתו הדרומית של הנחל. סמוך לראש הקניון נמצאים ארבעה מבני אבן עגולים עתיקים, אחד מהם עדיין שלם.

 לפרטים והזמנות

לוח פעילויות קרובות

עבודה בגובה קישורים סנפלינג טיפוס הרים קורס חילוץ טיפוס צוקים מפת האתר גלריית תמונות לוח פעילויות קרובות צור קשר מי אנחנו לדף הבית
פעילויות לבוגרי קורסים טיפוס תרנים Canyoning in Israel and Jordan Contact Us About Us אנימציה ועיצוב אתרים בניית אתרים
גלישת מעטפת הדרכת עבודה בגובה

© כל הזכויות שמורות ל"אורי אסידו".