ירדן - לפסגת ג'בל רם

ואדי רם בירדן נחשב לאחד מאזורי המדבר היפים והמיוחדים בעולם. המצוקים התלולים, תצורת סלע החול המיוחדות והגודל המרשים של ההרים מקנים למקום עוצמה מיוחדת במינה.
בטיול זה אנו נבלה 3 ימים בירדן ונעפיל לפסגת ג'בל (הר) רם. הר זה הוא הגבוה מבין ההרים בממלכה ההאשמית (1750מ') והטיפוס עליו הוא הרפתקה מיוחדת במינה שכוללת טיפוסים עם חבלים, גלישת מצוקים (סנפלינג) והכרות עם נופים מיוחדים ומרשימים.
יש מי שמגדיר את הטיול באזור זה כ"חוויה אלפינית מדברית".

נוף מפסגת ג'בל רם
נוף מפסגת ג'בל רם

פרטים על המסלול:

יום ראשון
ניפגש בבוקר במעבר גבול יצחק רבין בערבה (אילת-עקבה) כחצי שעה לפני פתיחת מעבר הגבול (6 בבוקר).
לאחר חציית הגבול ניסע במונית ירדנית לבית הארחה מקומי בכפר רם, ומשם נצא לטייל בקניונים החוצים את רכס אום עשרין. מבוך הקנינים הצרים והעמוקים (Kharazeh canyon) חותך את הרכס לרוחבו ובכך יוצר קו הפרדה בין הפסגות Um Ejil, Kharaze, Rakabat. הקניון מאפשר לנו להיכנס אל לב ההר ולהתרשם מגודלו ועוצמתו וכן מתצורות סלע חול מרהיבות וייחודיות הנוצרות שם.
אורכו של הקניון כשני קילומטרים ורוחבו מגיע למספר מטרים בודדים בלבד. המסלול כולל גלישה אחת ומספר מעברים טכניים בהם נעזר בחבלים. אורך המסלול הוא כיום שלם. לאחר החזרה לכפר נבשל ארוחת ערב ונכין את הציוד ליום להמחרת.


בדרך לפסגת ג'בל רם
הטיפוס

יום שני ושלישי
לקראת הזריחה, נצא בנסיעה של כחצי שעה בג'יפ אל תחילתו של אחד המסלולים הבדואים העולים לפסגת ג'בל רם. מסלולים אלה שימשו את תושבי המקום האמיצים(בל נשכח שהם טיפסו יחפים וללא אבטחה) לצייד וחיפוש צמחי מרפא לאורך עשרות ואף מאות שנים.
אנחנו נעבור בשניים מהמסלולים הללו, אחד לעליה והשני לירידה. המסלול בעצם חוצה את הרכס של ג'בל ראם ממערב למזרח תוך כדי העפלה לפסגה. ההגעה לפסגה תדרוש מאיתנו הליכה באזורים תלולים ובקטעים מסוימים המדריכים יתקינו חבלים לאבטחה.
בסוף היום נלון לינה בתנאי שטח באזור הפסגה ונכין ארוחת ערב לאור מדורה.
ביום המחרת נרד מן ההר דרך מסלול אחר בחזרה לכפר רם. הדרך למטה תדרוש מאיתנו גם כמה גלישות מצוקים.
אנו נגיע לכפר מעט לפני החשיכה, נאכל ארוחת ערב במסעדה המקומית וניסע בחזרה אל מעבר הגבול שם נחצה בחזרה לישראל.

יום הכנה:
לקראת הטיול אנו נעשה יום הכנה למשתתפים שבמהלכו נתנסה בקטעי הליכה, טיפוס וגלישה הדומים (ככל האפשר) מבחינת רמת הקושי ורמה טכנית לקטעי המסלולים השונים בוואדי רם, כך תוכלו לרכוש את הידע והניסיון בעבודת חבל הדרושים למהלך הטיול.
מטרתו הנוספת של היום היא לתאם בינינו ציפיות לקראת הטיול ב"רם" (למה לצפות, מה להביא..), ולהתאים את מסלול הטיול האופטימלי.

אפשרויות ליום ההכנה
מסלול טיול בנחל חצצון או נחל תמרים. במסלול נתנסה בגלישת מצוקים, שימוש בטכניקות אבטחה עם חבלים והליכה מדברית באזור הררי.
גלישה מג'בל רם
הירידה

רמת קושי:
הטיול הינו למטיבי לכת. כולל הליכה עם הציוד על הגב (בסביבות 15 קילו).
הטיול דורש הליכה באזורים תלולים וגלישת מצוקים (סנפלינג).
אין צורך בניסיון קודם בטיפוס או גלישת מצוקים.
הטיול דורש יום הכנה מקדים.
בוגרי קורסים או משלחות של מדריכי הרים לא מחויבים ביום ההכנה.
ביום השני נלון בתנאי שטח מלאים. כלומר לינה בשקי שינה והכנה של ארוחת ערב בעצמנו.

מה אנחנו מספקים:
מדריכים, תחבורה יבשתית בירדן, כלכלה מלאה, ציוד הגלישה והטיפוס, הוצאות מעברי גבול ומיסי נמל, כניסה לשמורות טבע, ביטוח וכמובן מצב רוח טוב.

ביטוח נסיעות:
כל הפעילויות שלנו מבוטחות, עם זאת בפעילויות בחו"ל אנו מחייבים את המשתתפים לרכוש בנוסף ביטוח נסיעות של ספורט אתגרי שכולל טיפוס צוקים והרים וגלישה ממצוקים(סנפלינג).
ניתן לרכוש בסוכנויות נסיעות למשל "ביטוח 669 של איסתא". (בסביבות 2 דולר ליום)

מה להביא:
להורדת רשימת הציוד - לחץ כאן

המחיר אינו כולל:
ביטוח תאונות נסיעות, תחבורה בתוך ישראל.

וואדי רם

פרטים על האזור:
ואדי (עמק) רם הינו העמק הגדול ביותר בממלכה ההאשמית. זהו איזור מדבר חולי המוקף מצוקי אבן חול המתנשאים לגובה של כחמש מאות מטרים מעל פני הקרקע. הוואדי נמצא בין רכס "רם" ורכס "אום עשרין" שפסגותיהם הינן מן הגבוהות בירדן, מעל 1700 מטרים מעל פני הים. במרכז הוואדי נמצא הכפר הבדואי "רם".

היסטוריה
לאורך התקופות האזור נכבש פעמים רבות, החל מהעידן הפרהיסטורי. בין השאר פלשו לשם הנבטים, שהשאירו אחריהם ציורי קיר, כתובות בסלע ומקדשים.
ואדי ראם התפרסם גם בזכות לורנס איש ערב, שכתב במקום זה את ספרו "שבעת עמודי התבונה" בעת שהותו באזור בתקופת המרד הערבי (1917-18).

כיום
כיום האזור הוא אחד מיעדי התיירות החשובים בירדן, והוא פופולרי במיוחד בקרב מטפסי הצוקים, חובבי טיולי הליכה ארוכים (טרקים) וחובבי טיולים ברכבי שטח. הנהנים מהאזור המדברי המיוחד, ההרים והעמקים העצומים שבו.

באזור חיים מספר שבטים בדואיים ובכפר רם חיים כמה מאות בדואים באוהלים ובבתי בטון, ישנם גם בית ספר ומספר חנויות.


לפרטים והזמנות

לוח פעילויות קרובות

עבודה בגובה קישורים סנפלינג טיפוס הרים קורס חילוץ טיפוס צוקים מפת האתר גלריית תמונות לוח פעילויות קרובות צור קשר מי אנחנו לדף הבית
פעילויות לבוגרי קורסים טיפוס תרנים Canyoning in Israel and Jordan Contact Us About Us אנימציה ועיצוב אתרים בניית אתרים
גלישת מעטפת הדרכת עבודה בגובה

© כל הזכויות שמורות ל"אורי אסידו".